dramat

niedziela, 24 maja 2015


 

Almodovar, Almodovar...

 


E-bookowo jest moim wydawnictwem, w takim sensie jak Kraków jest moim miastem, a niebieskawa zieleń moim ulubionym kolorem. W e-bookowie ukazały się moje wiersze, opowiadania, dramaty i w e-bookową przestrzeń wtopiłem mnóstwo moich uczuć pozytywnych. Najważniejszy pozostaje "Almodovar". W 2010 pierwsze wydanie komedii, po czytaniach w 2013 II wydanie. W najbliższy czwartek odbędzie się już premiera "Jak z Almo...", na którą wszystkich fanów e-bookowa gorąco zapraszam. "Jak z Almo... Komedię kipiącą pożądaniem".

Co chciałbym powiedzieć na Strefie Autora? Że realizacja sceniczna sztuki teatralnej jaką się napisze jest wielką sprawą. Wielką sprawą jest napisanie tekstu, a gdy jest już gotowy, czeka się na więcej. Czeka i działa w kierunku. Dzisiaj rano zastanawiałem się jak doszło do realizacji, lecz jest to historia raczej na inną porę, gdyż to Almodovar jest hot i aktorzy są hot, także reżyser Przemysław Sejmicki, wspaniały aktor, z którym spotkałem się kiedyś w Tarnowie. Ja projektowałem scenografię i kostiumy, a on grał w komedii Dario Fo. Po kilku miesiącach gdy "Jak z Almo..." zdobyło nagrodę na tarnowskiej Talii jako tekst, on w publicznym czytaniu odegrał rolę Maczo. Teraz próbuje z aktorami "Almo..." i jak to zwykle bywa ten tydzień przed premierą jest gorący.

Dlaczego Almodovar ? Bo to kolorowe, gorące filmy, jakie lubię nie tylko ja. Akcja sztuki zaczyna się w małym mieście. Adrian nie wie co zobić ze swoją wrażliwością w sferze seksu i znajduje oparcie w filmach Almodovara. Jeśli postaciom z ekranu wolno być sobą to i jemu również. Później z resztą swoich znajomych zostaje przeniesiony (na skutek splotu okoliczności) do Warszawy i to miasto daje mu upragnioną wolność. "Almodovar" podsuwa styl im wszystkim - i tak w skrócie można wytłumaczyć jego obecność na scenie.

Aktorów z Teatru Kontrabanda znam z czytań, które publiczność przyjęła bardzo bardzo ciepło. Ale co pokażą na premierze będzie dla mnie zaskoczeniem, gdyż nie byłem na żadnej z prób. I tak ma być! Autor z e-bookowa, wirtualnego, nierealnego jak błękit windowsów, chce być zaskoczony przez materialnie zmysłową rzeczywistość. Zakładam różowe okulary Sławomira Mrożka, który mówił (cytuję ze zbioru aforyzmów), że gdy na świecie ktoś wystawia jego tekst, on czuje się szczęśliwy.

 

Paweł Zapendowski

 

Paryż, 24 maja 2015

 

http://www.kupbilecik.pl/baza-1224-jak.z.almo.html

http://teatrkontrabanda.wix.com/kontrabanda#!jak-z-almodovara/c20bg

 

 17:44, catarina78 , dramat
Link Dodaj komentarz »
środa, 10 listopada 2010

jak z almodovaraSeks i wymuszenia, prowincjonalny "miś" w agencjach towarzyskich stolicy, kobieta sukcesu w rękach mafii, niewolnik senator, kariera po małżeńskim trupie i odzyskiwanie uczuć.

 

Żeńskie - męskie, dominacja i uległość, odchylenia od normy i szukanie równowagi - komedia "Jak z Almodovara" każe zweryfikować wszystko, co wiedzieliśmy na ten temat.

 

Tekst jest napisany dowcipnie i sprawy rodzajowe dość inteligentnie mieszają się z diagnozą obecnego stanu rzeczy, a więc społeczeństwa chorego na konsumpcję i usługi. 

Maciej Wojtyszko, dramaturg, reżyser

(Festiwal Komedii X Talia' 06)

  

Tekst ma w sobie dużą potencję literacką i energię na wywołanie śmiechu. 

Andrzej Sadowski, reżyser

  

Sztuka zdobyła nagrodę na Festiwalu Komedii X Talia' 06.

CZYTAJ WIĘCEJ

13:23, catarina78 , dramat
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 12 kwietnia 2010

Paweł Bitka Zapendowski: Kokaina

KOKAINA (dzień 1 i 2)
opera o Georgu Traklu

tekst sztuki i libretto

muzyka i tekst: Paweł Bitka Zapendowski
oraz adaptacja poezji Georga Trakla, Księgi Koheleta i in.

Georg Trakl, poeta urodzony w Salzburgu, wybitna postać literatury przełomu XIX i XX w., okresu ekspresjonizmu.
Opera opowiada o krótkim życiu poety, romansie z siostrą Gretą, twórczości poetyckiej, narkotykach, udziale w I wojnie światowej i tragicznej śmierci w Krakowie.
Spektakl operowy "Kokaina" przybliża polskiej publiczności sylwetkę austriackiego poety Georga Trakla. Uczy tolerancji dla inności. Podejmuje problem narkomanii i opowiada się przeciw uzależnieniom.

Opera "Kokaina" składa się z 3 części: (dzień 1 i 2), (dzień 3 i 4), (dzień 5, 6 i 7). Część (dzień 1 i 2) przedstawia "okres" salzburgski Trakla.

Premiera mini-opery o Georgu Traklu "Kokaina" odbędzie się 22 kwietnia 2010 (czwartek) o godz. 18.00 w Galerii Austriackiego Konsulatu Generalnego w Krakowie

Więcej

17:11, catarina78 , dramat
Link Dodaj komentarz »
Twoja wyszukiwarka
Wydawnictwo e-bookowo.pl